15.04.2025
PODSTAWOWE ZASADY PREWENCJI – ZASADY BIOASEKURACJI

Szanowny Dostawco,

W związku z narastającym niepokojem informujemy, że od Państwa w dużej mierze zależy niedopuszczenie do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych , w tym pryszczycy.

Apelujemy do Państwa o rozważne postępowanie i stosowanie się do poniższych zaleceń.

CHROŃ SWOJE GOSPODARSTWO PRZED WIRUSEM PRYSZCZYCY

PODSTAWOWE ZASADY PREWENCJI – ZASADY BIOASEKURACJI

 

  1. Zwierzęta wprowadzane do gospodarstwa muszą pochodzić z legalnego źródła i być zidentyfikowane, a zwierzęta spoza Polski muszą mieć świadectwo zdrowia potwierdzające ich pochodzenie i status zdrowotny.
  2. Przed włączeniem nowo zakupionych zwierząt do stada, należy je odizolować przez okres minimum 14, a optymalnie 21 dni.
  3. Pasze i ściółka dla zwierząt parzystokopytnych muszą pochodzić z wiadomego źródła. W gospodarstwie należy je zabezpieczyć przed dostępem innych zwierząt.
  4. Ogranicz do minimum kontakt zwierząt z innymi osobnikami, w tym na pastwiskach (ogrodzenia, pastuchy elektryczne).
  5. Koniecznie dezynfekuj urządzenia i narzędzia mające kontakt ze środowiskiem zwierząt. Nie pożyczaj swojego sprzętu i nie korzystaj z narzędzi i sprzętu spoza gospodarstwa.
  6. Bezwzględnie przestrzegaj zasad higieny osobistej. Przed i po obsłudze zwierząt, w tym zadawaniu pasz czy ściółki: zmień odzież i obuwie, umyj i zdezynfekuj obuwie oraz ręce środkiem wirusobójczym rekomendowanym przez lekarza weterynarii.
  7. Przy wjeździe do gospodarstwa oraz przy wejściach do budynków inwentarskich zastosuj urządzenia dezynfekcyjne, np. maty lub kuwety ze środkiem dezynfekcyjnym (działającym na wirusa pryszczycy) i pamiętaj, aby środek systematycznie uzupełniać.
  8. Zadbaj o ograniczenie odwiedzin w Twoim gospodarstwie do niezbędnego minimum. Wprowadź rejestr osób wchodzących do pomieszczeń, w których są utrzymywane zwierzęta parzystokopytne oraz rejestr środków transportu do przewozu zwierząt parzystokopytnych, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego.
  9. W przypadku zaobserwowania objawów choroby zakaźnej, a w szczególności: gorączki do 40 – 42°C, ślinotoku, kulawizny ze zmianami na racicach i szparach międzyracicowych lub zmian na wymionach natychmiast skontaktuj się z najbliższym lekarzem weterynarii.

UWAGA!!!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega hodowców przed „okazyjnymi ofertami” testów, szczepionek. Tego typu oferty pojawiające się w przestrzeni internetu lub bezpośrednich kontaktach należy natychmiast zgłaszać Policji i PLW.

Polski
English
PROW 2014–2020
Etap IEtap II
ryckiedam.eu
Laureat
„Marka Lubelskie”